A trai viata !

Povestea mea de dragoste cu intamplari, sfaturi, pareri ?
Vizitator

A trai viata !

Mesaj de Vizitator »

Fiecare isi spune povestea...unii o personalizeaza...zicand "eu", altii o povestesc la general,dar fiecare ..doreste sa comunice celorlati ca ..el exista,ca este o particica din acest univers si are si el povestea lui.

Si eu exist, si eu am avut o iubire, chiar doua...si eu am sa va povestesc la "personalul-generalizat" prima mea poveste de iubire.

Deoarece eu, am trait ceva mai mult decat ceilalti de pe acest site..probabil imi vor trebui doua sau trei episoade....dar...o sa incerc sa incheg o poveste..citibila...si inteligibila ..si suficient de scurta ca sa nu plictiseasca.

Pana nu te indragostesti nu cunosti reactiile, emotiile, sentimentele ...ce te inunda ,amalgamandu-se pana la sufocare, asta am simtit eu ,atunci...cand l-am vazut prima oara ..pe cel de care m-am indragostit nebuneste la prima vedere...ca, pentru unii exista dragoste la prima vedere...dupa cum pentru altii exista dragostea cercetata..si despicata...analizata si aprobata...

Era o vara torida, cu soare arzator si in strandul unde imi petreceam zilele fierbinti...jucand table si scaldandu-ma la apa "mijlocie" ...din cauza lipsei "stiintei" innotului....,a aparut langa capul meu...un cap, cu par negru, ten masliniu, ochi maronii ca doua castane...sprancene negre...nas drept ...si o gura cu buze pline si tremuratoare...

Ciudat...dar ceea ce am observat in cateva secunde..au fost pistruii...cativa pistrui pe de o parte si alta a nasului...pe tenul masliniu....m-au dat gata efectiv...am ramas fara aer..si pana mai ieri,dupa foarte multi ani...le stiam si numarul.

Eram inocenta in ale dragostei nu simtisem niciodata acea ploaie de sentimente si senzatii...si eram uluita...pentru ca nu intelegeam ce se intampla , nu recunoscusem iubirea . A fost prima mea dragoste...din pacate..neimpartasita si neimplinita...dar dupa multi, multi ani...in memoria mea vizuala...chipul acela este atat de real si atat de viu..incat si acum imi pot aminti amanuntele figurii , aranjamentul pistruilor si sclipirea aurie a irisului maroniu.

In iubire trebuie o anumita maturitate pentru a o recunoaste, pentru a o impartasi si a o pastra...naivitatea, inocenta si nestiinta ...te pot face sa nu intelegi, sa ratezi sansa de a fi fericit si sa pierzi ocazia de a fi implinit.....asa s-a intamplat...nu am stiut sa recunosc iubirea si am pierdut sansa de a o implini...dar..soarta a fost darnica si ...m-am indragostit a doua oara...de data asta ...aveam experienta primei iubiri...si nu am mai ratat sansa...dar asta ..data viitoare !
iuby33
Member
Mesaje: 50
Membru din: 07 Iul 2010, 16:41

Re: A trai viata !

Mesaj de iuby33 »

Frumoasa povestea ta. :roll:
Vizitator

Re: A trai viata !

Mesaj de Vizitator »

ce dragutz... mi s-a facut "pielea gainii" citind.
Scrie răspuns

Pentru a interactiona pe Forum: Conecteza-te aici sau Inscrie-te aici daca nu ai cont.