Sufletul incotro?

Despre dragostea fata de Dumnezeu, aspecte filosofice, morale si spirituale ale dragostei.
Avatar utilizator
Donna
Member
Mesaje: 24
Membru din: 11 Mar 2015, 08:14
Localitate: Constanta

Sufletul incotro?

Mesaj de Donna »

Simt nevoia sa zic de ce am starea asta de ceva timp dar parca e un facut: cineva tine mortis sa se repete ciclul mortilor o data la 7 ani si 2013 e anul in care groapa isi cere tributul, in familia mea deloc numeroasa. As vrea sa opresc timpul si sa nu mai bifez in calendar si anul 2020....
Fie ca suntem credinciosi sau atei sau undeva la mijloc, nu stim cand plecam din lumea asta, ca plecam tineri, copii sau batrani, ca ni se intampla accidente, cutremure sau murim in somn, nimeni nu poate prevedea asta.
In traditia crestinismului drumul parcurs de suflet cand moare cineva si pana la 40 de zile cand are loc judecata particulara a fiecaruia si se hotaraste fiecare incotro o apuca (la cazane sau nu) pana la Judecata de apoi, este un drum/timp de tranzitie pentru toti pacatosii. Atunci, cand murim si ne dam sufletul apar in fata noastra atatia diavoli cate pacate am avut si atatia ingeri cate fapte bune am facut. Iar lupta pentru revendicarea sufletului se da intre ei iar sufletului nostru ii este frica sa iasa din trup. Se zice ca vedem multe dar ni se leaga limba si nu putem spune daca avem norocul sa ne "trezim" la viata. Credinta mai zice ca ingerul de la botez are cea mai mare putere si ca toti deopotriva ingeri si diavoli, se dau la o parte in fata lui. Asadar, el ne calauzeste in viata si pe parcursul celor 40 de zile de dupa moarte, el calatoreste cu noi prin toate vamile si ne aduce aminte in fiecare zi din 40 ce am facut bine si ce am facut rau.
Ar fi interesant de aflat cum e in alte religii, asa ca dati-va drumul la scris :)
Scrie răspuns

Pentru a interactiona pe Forum: Conecteza-te aici sau Inscrie-te aici daca nu ai cont.